Poplach! Vírus v Nižných Domasedoch!


Naša hra vo vedeckom časopise Frontiers in Public Health!

Poplach! Vírus v Nižných Domasedoch! v pedagogickom výskume a vzdelávaní budúcich učiteľov

Vo vedeckej práci použili našu hru ako jednu z dvoch prípadových štúdií zameraných na vzdelávanie učiteľov, ktoré pomáha preklenúť priepasť medzi výskumom, vysokoškolským vzdelávaním a bežnými školami.

Článok, publikovaný v marci 2024, si môžete prečítať TU.

Poplach! Vírus v Nižných Domasedoch!  

je spoločenská stolová hra pre deti od 10 rokov, vytvorená počas pandémie Covid-19, ktorej cieľom je hravou a prístupnou formou vysvetliť šírenie vírusového ochorenia a možnosti prevencie.

Simuláciou šírenia fiktívneho vírusu v malom meste sa hráči dozvedia, ako je možné obmedziť šírenie vírusu obmedzením kontaktu s ostatnými alebo očkovaním. 

Hráči si vyskúšajú úlohu vedcov, ktorí simulujú extrémny scenár (herná verzia „Simulácia“) alebo šírenie ochorenia v populácii s rôznou mierou zaočkovanosti (herná verzia „Očkovanie”). Môžu sa tiež vžiť do úlohy politikov, zvažujúcich výhody a nevýhody obmedzení verejného života (herná verzia „Výzva“).

Hra má príťažlivý dizajn a rýchly a zaujímavý priebeh, ktorý hráčov motivuje hrať ju opakovane. Každým opakovaním preskúmajú iný scenár a lepšie pochopia, aké faktory ovplyvňujú priebeh pandémie.

Pozrite si krátke video. Je v nemčine, no dajú sa zapnúť slovenské titulky. 

O čo v hre ide?

"Život obyvateľov malého mestečka Nižné Domasedy plynie pokojne, až kým sa jedného dňa dvaja študenti nevrátia z lyžovačky infikovaní novým, neznámym vírusom. Nanešťastie, títo dvaja o svojej infekcii nevedia a chodia po meste, stretávajúc sa s kamarátmi... 

Až po troch dňoch sa začínajú cítiť horšie. Prichádzajú do Nemocnice prof. Jozefa Zápecníka na ošetrenie a do mesta už nejdú. Ale koľko obyvateľov a obyvateliek už stihli nevedomky nakaziť? Dá sa ešte zabrániť nekontrolovateľnému rozšíreniu choroby v mestečku?"

Cieľ hry:

Hráči, ktorí majú pred sebou mapu mesta a farebné žetóny predstavujúce obyvateľov, si kladú nasledujúce otázky: Ako rýchlo sa vírus šíri? Čo sa stane, ak musíte ísť nakupovať?  Kedy je už potrebné zavrieť koncertnú halu? Spomalí sa šírenie ochorenia, ak bude polovica ľudí v meste zaočkovaná?

Pri hraní rôznych scenárov si hráči rýchlo všimnú, ako sociálny odstup a očkovanie ovplyvňujú rýchlosť šírenia ochorenia. Hráči sa zároveň oboznámia s dôležitými pojmami, ako napríklad inkubačná doba, karanténa, imunita. Precvičia si tiež hypotetické „čo keby“ myslenie, argumentáciu, zaznamenávanie údajov a ich vyhodnocovanie.

Materiál pre učiteľov a rodičov  

Stiahnite si užitočný materiál k hrám

Prezentácie 

Stiahnite si prezentácie k hrám s podrobným návodom ako hrať obe časti hry: Simuláciu či Výzvu, ako pdf alebo powerpointovú prezentáciu, ktorú môžete upraviť podľa potrieb vašich študenov.   

Simulacia.pptx
Vyzva.pptx

Interaktívne súbory 

Excel súbor Tabulky_Poplach_prazdne.pdf Vám pomôže s vypĺňaním tabuliek.  

V úbore Otazky_a_odpovede.pdf sú zas príklady odpovedí na otázky v hre. 

Tabulky_Poplach_prazdne.xlsx
Tabulky_Simulacia_e.xlsx
Tabulky_Vyzva_e.xlsx
Otazky_a_odpovede.pdf

Hra - materiál na tlač

Stiahnite si akékoľvek materiál hry: hárky na vypĺňanie, pravidlá hry, žetóny i hraciu plochu. 

HraDomasedyBrozura.pdf

Pravidlá

HraTabulky.pdf

Tabuľky

HraOtazky.pdf

Otázky

HraZetony.pdf

Žetóny

HraPlanMesta.pdf

Plán mesta vo formáte A3

HraDomasedyKompletMaterial.pdf

Kompletný materiál hry

Hra - rozšírenie scenárov o očkovanie

Stiahnite si prezentácie a pravidlá k scenáru s očkovaním. 

Ockovanie.pptx
Rozsirenie_Ockovanie.pdf
Tabulky_Ockovanie.pdf

Kto a prečo hru vytvoril?

Hru vytvorili vedci, učitelia a propagátori vedy z Inštitútu vedy a technológií v Rakúsku, Max Planck Inštitútu v Nemecku a občianskeho združenia eduB zo Slovenska.

Našim cieľom bolo pomôcť deťom lepšie sa vyrovnať s nečakanou situáciou, v ktorej sme sa počas pandémie Covid-19 ocitli a umožniť im porozumieť významu prebiehajúcich opatrení, ako aj epidemiologickým pojmom, ktoré denne zaznievali v médiách. Hra bola vytvorená pôvodne v nemeckom jazyku ako stolová hra, s cieľom distribúcie medzi deti, rodičov a pedagógov v Nemecku, Rakúsku a Švajčiarsku. Naše občianske združenie eduB zabezpečilo jej preklad do slovenského jazyka a jej distribúciu na Slovensku.

Financie na tlač hry sme získali od firmy ESET a pomocou kampane TU.

Ako hru získam? 

Hru si môžete aj zdarma stiahnuť TU a vytlačiť doma!

Pomocou farebnej tlačiarne a dávky trpezlivosti pri strihaní viete mať hru doma ihneď. Najlepšie ak máte hrubší farebný papier. 

Hru môžete získať i v nemčine či angličtine! 

Anglickú verziu nájdete TU

Nemeckú verziu nájdete TU

Chcem objednať hru do školy

Ľutujeme, ale všetky hry sme už rozposlali.