Poplach! Vírus v Nižných Domasedoch

Učitelia a rodičia, uźitočný materiál k hre na stiahnutie nájdete nižsie!

Rozšírenie s očkovaním už dostupné!

Pod hlavnými materiálmi ku hre nájdete už i materiál - pravidlá a prezentácie - k rozšéreniu hry, ktoré sa venuje očkovaniu.

Poplach! Vírus v Nižných Domasedoch

je voľne dostupná spoločenská stolová hra pre deti od 10 rokov a ich rodiny, ktorej cieľom je hravou a prístupnou formou vysvetliť dôležitosť sociálneho odstupu. 

Simuláciou šírenia fiktívneho vírusu v malom meste sa hráči dozvedia, ako môže dôjsť k obmedzeniu šírenia vírusu obmedzením kontaktu s ostatnými. Hráči sa ponoria do úlohy vedcov, ktorí simulujú extrémny scenár (herná verzia „Simulácia“), alebo do úlohy politikov, ktorí musia zvážiť výhody a nevýhody obmedzení verejného života (herná verzia „Výzva“). Hra má príťažlivý dizajn a rýchly a zaujímavý priebeh, ktorý hráčov motivuje hrať ju opakovane. Každým opakovaním preskúmajú iný scenár a lepšie pochopia, ako sociálny odstup a včasné zavedenie obmedzení ovplyvňujú priebeh pandémie.

Pozrite si krátke video. Je v nemčine, no dajú sa zapnúť slovenské titulky.

O čo v hre ide?

"Život obyvateľov malého mestečka Nižné Domasedy plynie pokojne, až kým sa jedného dňa dvaja študenti nevrátia z lyžovačky infikovaní novým, neznámym vírusom. Nanešťastie, títo dvaja o svojej infekcii nevedia a chodia po meste, stretávajúc sa s kamarátmi...

Až po troch dňoch sa začínajú cítiť horšie. Prichádzajú do Nemocnice prof. Jozefa Zápecníka na ošetrenie a do mesta už nejdú. Ale koľko obyvateľov a obyvateliek už stihli nevedomky nakaziť? Dá sa ešte zabrániť nekontrolovateľnému rozšíreniu choroby v mestečku?"Cieľ hry:

Hráči, ktorí majú pred sebou mapu mesta a farebné žetóny predstavujúce obyvateľov, si kladú nasledujúce otázky: Ako rýchlo sa vírus šíri? Čo sa stane, ak musíte ísť nakupovať? Kedy je už potrebné zavrieť koncertnú halu?

Pri hraní rôznych scenárov si hráči rýchlo všimnú, že sociálny odstup je účinným prostriedkom v boji proti vznikajúcej pandémii.

Okrem hlavného posolstva hry - ako a prečo funguje sociálny odstup - sa hráči oboznámia s dôležitými pojmami, ako napríklad inkubačná doba, karanténa, imunita. Zároveň si precvičia hypotetické „čo keby“ myslenie, argumentáciu, zaznamenávanie údajov a ich vyhodnocovanie.


Materiál pre učiteľov a rodičov

Stiahnite si užitočný materiál k hrám

Prezentácie

Stiahnite si prezentácie k hrám s podrobným návodom ako hrať obe časti hry: Simuláciu či Výzvu, ako pdf alebo powerpointovú prezentáciu, ktorú môžete upraviť podľa potrieb vašich študenov.


Simulacia.pptx
Vyzva.pptx

Interaktívne súbory

Excel súbor Tabulky_Poplach_prazdne.pdf Vám pomôže s vypĺňaním tabuliek.

V úbore Otazky_a_odpovede.pdf sú zas príklady odpovedí na otázky v hre.


Tabulky_Poplach_prazdne.xlsx
Tabulky_Simulacia_e.xlsx
Tabulky_Vyzva_e.xlsx
Otazky_a_odpovede.pdf

Hra - materiál na tlač

Stiahnite si akékoľvek materiál hry: hárky na vypĺňanie, pravidlá hry, žetóny i hraciu plochu.

HraDomasedyBrozura.pdf

Pravidlá

HraTabulky.pdf

Tabuľky

HraOtazky.pdf

Otázky

HraZetony.pdf

Žetóny

HraPlanMesta.pdf

Plán mesta vo formáte A3

HraDomasedyKompletMaterial.pdf

Kompletný materiál hry

Hra - rozšírenie scenárov o očkovanie

Stiahnite si prezentácie a pravidlá k scenáru s očkovaním.

Ockovanie.pptx
Rozsirenie_Ockovanie.pdf
Tabulky_Ockovanie.pdf

Kto a prečo hru vytvoril?

Hru vytvorili vedci, učitelia a propagátori vedy z Inštitútu vedy a technológií v Rakúsku, Max Planck Inštitútu v meste Ploen a občianskeho združenia eduB. Myslíme si, že sociálny odstup a ďalšie opatrenia budú s nami v tej či onej podobe ešte dlho a je dôležité, aby ľudia opatreniam a ich dôsledkom rozumeli a dobrovoľne ich dodržiavali.

Hra bola vytvorená pôvodne v nemeckom jazyku a v súčasnosti už je v produkcii ako stolová hra, s cieľom distribúcie medzi deti, rodičov a pedagógov v Nemecku, Rakúsku a Švajčiarsku. Naše občianske združenie eduB zabezpečilo jej preklad do slovenského jazyka a jej distribúciu na Slovensku.

Financie na tlač hry sme získali od firmy ESET a pomocou kampane tu.

Ako hru získam?

Hru si môžete aj zdarma stiahnuť tu a vytlačiť doma!

Pomocou farebnej tlačiarne a dávky trpezlivosti pri strihaní viete mať hru doma ihneď. Najlepšie ak máte hrubší farebný papier.

Hru môžete získať i v nemčine či angličtine!

Anglickú verziu nájdete tu.

Nemeckú verziu nájdete tu.

Chcem objednať hru do školy

Ľutujeme, ale všetky hry sme už rozposlali.