Sústredenia

6. ročník súťaže - školský rok 2022/2023

Sústredenie na ISTA

13. - 15. september 2023

Najúspešnejší riešitelia korešpondenčného seminára STEB sa 13.-15. 9. zúčastnili sústredenia na špičkovom vedeckom pracovisku ISTA v Klosterneuburgu. Študenti zo všetkých kútov Slovenska navštívili laboratória, vypočuli si odborné prednášky a neformálne pri káve sa s vedcami rozprávali o ich živote a ceste k vede.

5. ročník súťaže - školský rok 2021/2022

Sústredenie na ISTA

14.-16. septembra 2022

Už po štvrtý krát sa sústredenie najúspešnejších riešiteľov seminára konalo na ISTA v Klosterneuburgu. Okrem bohatého vedeckého programu sme si prezreli aj rozľahlé záhrady kláštora v Klosterneuburgu. Počas celého trvania sústredka sme sa tiež snažili odhaliť osud záhadne zmiznutého biológa.

4. ročník súťaže - školský rok 2020/2021

Sústredenie na IST 4.-6.10. 2021


Po pandemickej prestávke sa nám opäť podarilo zorganizovať sústredenie na IST. Konalo sa 4. až 6. októbra a zúčastnilo sa ho 26 najúspešnejších riešiteľov a riešiteliek STEBu za posledné dva ročníky.


Navštívili sme rôzne laboratória, kde sme videli vedcov priamo pri práci, mohli sme si zblízka poobzerať modelové organizmy ako aj najmodernejšie prístroje, ktoré vedci používajú na získavanie údajov. Laboratóriami nás sprevádzali mladí vedci, ktorí ochotne odpovedali na všetky otázky a umožnili nám niektoré zariadenia aj vyskúšať.


Významným bodom programu bolo posedenie s vedcami pri káve a koláčoch, kde mali študenti možnosť rozprávať sa nielen o práci rôznych výskumných skupín na IST, ale aj o tom, aké študijné odbory jednotliví mladí vedci absolvovali a ako sa dostali do IST.

3. ročník súťaže - školský rok 2019/2020

Online sústredenie 16.08-20.08 2021


Z dôvodu protipandemických opatrení bolo tohtoročné sústredenie online.


V priebehu piatich dní mali všetci účastníci STEBu, kamaráti, spolužiaci a ďalší nadšenci možnosť zúčastniť sa piatich rôznych prednášok – od zákulisných informácií o STEB-e, cez vznik nových génov až po embryológiu.

16.8.2021 Po: 16:00 Barbora: STEB - zo zákulisia: 

Ako vznikol STEB? Ako fungoval na začiatku, ako teraz, a aké máme plány ďalej? Zákulisia STEBu a zoznámenie sa s autormi článkov i opravoveteľmi riešení. 

17.8.2021 Ut: 14:00 Tomáš: Úvod do všeobecnej embryológie a organogenézy

16:00 Katka K: Dekolonizácia kurikula alebo o vedeckom rasizme

V tejto prednáške sme sa zamýšľali nad tým, odkiaľ pochádzajú súčasné vedecké poznatky, či je veda objektívna a prečo študenti po celom svete vyzývajú svoje univerzity k dekolonizácii kurikula.

18.8.2021 St: 16:00 Katka J: De novo gény

Ako sa dá od skúmania kvasinkových telomér prejsť k hľadaniu de novo génov, a ako sa dajú tieto de novo gény nájsť. 

19.8.2021 Št: 18:00 Jarka, Samo a hostia: Štúdium v zahraničí

Organizátori STEB-u predstavili rôzne vedecké disciplíny, ktoré študujú, ako sa k nim dostali a aké je to študovať na univerzite v zahraničí. 

20.8.2021 Pi: 14: 00 Katka B: Hygiena verzus patogény, ťažký boj z pohľadu mravcov

Niektoré prednášky boli po dohode s prednášajúcimi nahrávané. Pozrieť si ich môžete tu:

Embryologia.mp4

Embryológia

Dekolonizacia.mp4

Dekolonizácia kurikula

Mravce.mp4

Mravce a hygiena

DeNovoGeny.mp4

De novo gény

2. ročník súťaže - školský rok 2018/2019

Sústredenie na IST Austria

Sústredenie sa konalo na IST Austria. Tentoraz víťazi získali i STEB tričká! Tento ročník STEBu prebiehal súčasne aj v Rakúsku a sústredenia sa okrem slovenských študentov zúčastnili aj rakúski súťažiaci. Vedci z IST pre nás okrem zaujímavých prednášok pripravili aj prehliadku viacerých laborátorií a mohli sme sa s nimi aj neformálne porozprávať pri večeri priamo na nádvorí inštitútu. Okrem toho sme ešte aj počas samotného sústredenia súťažili, keď sme sa snažili naplánovať vedeckú štúdiu a presvedčiť grantovú komisiu o jej podporu.

1. ročník súťaže - školský rok 2017/2018

Sústredenie na IST Austria

Najúspešnejší riešitelia seminára sa zúčastnili sústredenia na IST Austria. Prešli sme všetkými budovami rozľahlého a stále rastúceho inštitútu, navštívili sme niekoľko veľmi zaujímavých laboratórií a zúčastnili sa prednášok, ktoré si pre nás pripravili vedci z IST. Zahrali sme sa tiež evolučnú hru, snažili sa analyzovať spev a genetiku kolibkárikov a strávili príjemnú neformálnu večeru s mladými vedcami.