Biológia na dotyk - vzdelávacie materiály na stiahnutie
Vzdelávacie materiály vytvorené na aktuálne témy výskumov slovenských biológov predstavujeme v priebehu jesene 2024 učiteľom na workshopoch. Účastníci workshopov majú prístup k rozpracovaným verziám vzdelávacích materiálov na ďalšie pripomienkovanie.
Po zapracovaní pripomienok od účastníkov workshopov tu budú vzdelávacie materiály k dispozícii na stiahnutie.
Bakteriálne ochorenia a bakteriofágy
Bakteriálne ochorenia ohrozovali ľudí oddávna – mnohé choroby, na ktoré v minulosti zomieralo množstvo ľudí, ako napríklad tuberkulóza, malomocenstvo, cholera alebo sepsa, majú bakteriálny pôvod.
Objav penicilínu začiatkom minulého storočia priniesol nádej, že ľudstvu sa už konečne podarí zbaviť tejto hrozby. Antibiotiká sa však začali používať aj vtedy, keď to nebolo úplne nevyhnutné, a toto nadmerné používanie postupne viedlo k šíreniu rezistencie baktérií.
Neliečiteľné bakteriálne ochorenia patria medzi najväčšie zdravotné hrozby súčasnosti. Mohli by nám v boji proti bakteriálnym ochoreniam pomôcť vírusy?
Tému sme spracovali v spolupráci s Oddelením Genomiky a biotechnológie Ústavu molekulárnej biológie SAV.
Skrytý svet jaskýň
Už od nepamäti fascinovali ľudí bytosti žijúce v tmavých a tajomných priestoroch jaskýň - často si ich predstavovali ako krížencov skutočných a mýtických zvierat.
Dnes sa o jaskynné prostredie najviac zaujímajú vedci, pre ktorých sú jaskyne prírodnými laboratóriami. V nich môžu pozorovať, ako sa život vyvíja a prispôsobuje v jednoduchých, izolovaných a extrémnych podmienkach.
Slovensko má viac ako 6 500 zdokumentovaných jaskýň, ktoré sú domovom mnohých vzácnych organizmov. Štúdium týchto ekosystémov je dôležité nielen na rozšírenie našich poznatkov, ale aj preto, aby sme tieto krehké prostredia vedeli efektívne chrániť.
Tému sme spracovali v spolupráci s Ústavom biologických a ekologických vied Prírodovedeckej fakulty UPJŠ.
Invázne druhy na našom území
Pre rôzne časti sveta sú typické jedinečné ekosystémy s charakteristickými druhmi rastlín, živočíchov, húb a mikroorganizmov. Sú výsledkom dlhodobého vývoja, počas ktorého sa organizmy prispôsobovali podmienkam prostredia a vzájomne sa ovplyvňovali.
Rozšírenie druhov sa prirodzene v čase mení, avšak ide o pomalý proces, prebiehajúci bez výrazného narušenia stabilných ekosystémov. Do tejto dynamickej rovnováhy výrazne zasiahli ľudia, ktorí začali prenášať rastliny a živočíchy na veľké vzdialenosti, pričom často neúmyselne preniesli aj ich patogény. Niektoré takto premiestnené druhy sú invázne – dokážu sa v novom prostredí šíriť veľmi rýchlo a úspešne, pričom narúšajú pôvodné ekosystémy a vytláčajú pôvodné druhy.
Aké vlastnosti stoja za úspechom inváznych druhov a čo môžeme robiť, aby sme ochránili naše pôvodné ekosystémy?
.