STEB: Začiatočník

Začiatočník

Vitaj v našom korešpondenčnom seminári STEB! Máš pred sebou 5 sérii z rôznych oblastí evolučnej biológie, ktoré nie len že ti predstavia mnoho nových zaujímavostí a súvislostí, ale ti i pomôžu lepšie porozumieť učivu, ktoré asi preberáte v škole na biológii. Dúfame, že sa ti seminár bude páčiť, a že sa ti v súťaži bude dariť.

Pred začatím súťaže si pozorne prečítaj pravidlá a rady, aby si sa vyhol/vyhla zbytočným nedorozumeniam.

Už si sa niekedy čudoval/a, prečo existujú ženy a muži, ale nie slimáci a slimáčice? Chcel/a by si vedieť, prečo si ľudia navzájom pomáhajú alebo či skutočne existovali Adam a Eva? Alebo prečo je dôležité vziať celú dávku antibiotík, ktoré ti doktor predpísal? Zmocnil sa ťa už niekedy údiv nad tým, koľko úžasných rozmanitých živých organizmov je okolo teba, a zamýšľal/a si sa, ako vznikli?
V tejto kategórii sa spolu pozrieme presne na tieto otázky.

Séria 1: Evolúcia v akcii

Môžeme pozorovať evolúciu počas nášho života? V tejto sérii ťa vezmeme do troch evolučných arén, kde to uvidíš naživo! Pocestujeme v čase do minulosti a pozrieme sa, ako dávni roľníci náhodne využili princípy evolúcie, a vyprodukovali tak väčšinu jedla, ktorým sa dnes živíme. Nazrieme na evolúciu vo voľnej prírode a naučíme sa, ako sa organizmy rýchlo prispôsobujú environmentálnym zmenám. Spoznáme i najdlhší evolučný experiment, ktorý vedcom umožnil priamo sledovať evolúciu počas 60000 generácií. V tejto sérii sa zoznámiš s kľúčovými pojmami a princípmi evolučných zmien.


Autorky: Himani Sachdeva, Barbora Trubenová a Kristína Hudáková

Prvá séria je pre vás pripravená! Uzávierka je 25. Októbra o polnoci.

STEB_SK_Year5Final.pdf

Séria 2: Putovanie z Afriky: Príbeh pôvodu človeka

Kde bolo, tam bolo, žili raz v Afrike Adam a Eva. Nie, toto nebude ľúbostný príbeh - Adam sa v skutočnosti s Evou nikdy nestretol. Napriek tomu je Y-Adam pra-pra-pradedkom celého ľudstva a mt-Eva našou spoločnou pra-pra-prababkou.

V tejto časti sa pozrieme, čo nám veda o tejto pozoruhodnej dvojici hovorí, a dozvieme sa čosi o našom spoločnom pôvode.


Autorky: Barbora Trubenová, Himani Sachdeva a Kristína Hudáková

Druhá séria je pre vás pripravená! Uzávierka je 20. Decembra o polnoci.

STEB_SK_S2_Year5.pdf

Séria 3: Evolúcia, Antibiotiká a my.

Objav antibiotík bol obrovským prelomom v zdravotnej starostlivosti. Dnes si už svet bez antibiotík nevieme ani predstaviť – infekcie zapríčinené malými reznými poraneniami a škrabancami mali často v minulosti za následok úmrtie, neexistovala účinná liečba zápalu pľúc a iných ochorení, chirurgické zákroky a pôrody boli omnoho riskantnejšie. V industrializovanej časti sveta je dnes už len málo ľudí, ktorí antibiotiká nikdy nebrali. Vždy, keď si dá človek antibiotikum, uplatňuje na baktériách darwinovský prirodzený výber: baktérie citlivé na liečivo zomrú a tie odolné, pokiaľ existujú, prežijú a prosperujú. Keď sa na trh dostane nové antibiotikum, za krátku dobu sa objavia aj prvé prípady rezistentných baktérií. Odolnosť proti antibiotikám sa stala pre modernú medicínu jednou z jej najväčších výziev.

V tejto časti sa pozrieme na fascinujúci a zložitý svet baktérií (sú to fascinujúce malé bytosti!), naučíme sa, ako sa u nich vyvinula odolnosť proti antibiotikám a zistíme, čo s tým majú spoločné naše „dobré“ baktérie.


Autorky: Hildegard Uecker, Himani Sachdeva a Kristína Hudáková

Tretia séria je pre vás pripravená! Uzávierka je 21. februára o polnoci.


STEB_SK_Year5_zaciatocnicu_3.pdf

Séria 4: Pohovorme si o sexe!

Pravdepodobne ste si všimli, aké rozšírené je v prírode pohlavné rozmnožovanie, a možno ste sa aj začudovali sa nad mnohorakosťou samčích a samičích foriem mnohých druhov. Ale premýšľali ste už nad tým, aké výhody má pohlavné rozmnožovanie nad nepohlavným a ako vôbec vzniklo? Čo sme sa naučili od druhov, ktoré zvyknú striedať klonovanie samých seba s párením, a prečo mikróbom ich nepohlavný spôsob života nijako neprekáža? Odpovede na tieto otázky nie sú vôbec zjavné a čím hlbšie človek pátra, tým pozoruhodnejšia sa mu rozmanitosť spôsobov rozmnožovania javí. Keď raz prostredníctvom cvičení v tejto sérii pochopíš, ako evolučné sily pôsobia na rozmnožovanie, začneš sa na prírodu dívať úplne inými očami.


Autorky: Reka Kelemen, Himani Sachdeva, Kristína Hudáková a Barbora Trubenová
STEB_SK_Y5S4Zaciatocnici_clanok.pdf

Séria 5: Pomôcť, či nepomôcť?

Hoci si často myslíme, že schopnosť spolupracovať súvisí s inteligenciou, spolupráca je veľmi častá u mnohých druhov organizmov a na viacerých úrovniach. Bunky spolupracujú v mnohobunkových organizmoch, jedince spolupracujú vo svojich skupinách, druhy spolupracujú v komplikovanej spleti ekosystémov.

Zo všetkých typov interakcií nás najviac zaujímajú tie, ktoré sa nám zdajú na prvý pohľad neprirodzené: niekedy jedince obetujú aj vlastný život, aby pomohli iným. Včelie robotnice napríklad celý život makajú pre svoju kráľovnú miesto toho, aby si založili vlastné rodiny.

V tejto časti sa budeme zamýšľať nad tým, ako takéto správanie vzniklo a ako sa mohlo udržať v krutom, drsnom svete prírodného výberu.


Autorky: Barbora Trubenová a Kristína Hudáková