STEB: Začiatočník

Začiatočník

Vitaj v našom korešpondenčnom seminári STEB!

Máš pred sebou 5 sérii z rôznych oblastí evolučnej biológie, ktoré nie len že ti predstavia mnoho nových zaujímavostí a súvislostí, ale ti i pomôžu lepšie porozumieť učivu, ktoré asi preberáte v škole na biológii. Dúfame, že sa ti seminár bude páčiť, a že sa ti v súťaži bude dariť. 

Pred začatím súťaže si pozorne prečítaj pravidlá a rady, aby si sa vyhol/vyhla zbytočným nedorozumeniam.   

Séria 1: Evolúcia v akcii

Už ste niekedy zažili pocit úžasu pri premýšľaní o rozmanitosti života na našej planéte? Vedci sa dnes zhodujú, že všetky živé organizmy sa vyvinuli z jedného spoločného predka, ktorý žil približne pred 3,8 miliardami rokov, jednobunkového tvora prezývaného ,,LUCA'' (Last Universal Common Ancestor - posledný univerzálny spoločný predok). Ako však z tohto jednoduchého jednobunkového organizmu vznikli zložité organizmy, ako napríklad človek, ktorého telo je tvorené miliardami spolupracujúcich buniek?

Riešenia zadaní 1. série odovzdajte najneskôr do polnoci 30. októbra.

STEB_SK_Year7_Beginner1.pdf
STEB_SK_Year7_Beginner1Q.pdf
STEB_SK_Year7_Beginner1Project.pdf

Séria 2: Genetika a ochrana prírody

Vedeli ste, že masové vymieranie nastalo na Zemi už minimálne päťkrát? Väčšina v tom čase žijúcich druhov vtedy vyhynula v dôsledku vplyvov geologických, klimatických, alebo iných faktorov. My sa však budeme venovať súčasnosti, kedy je rýchlosť vymierania druhov sto až tisícnásobne vyššia než bola priemerná miera vymierania počas doterajšej existencie života na Zemi. Vedci upozorňujú, že v súčasnosti sa nachádzame uprostred šiesteho masového vymierania, pričom jeho príčinou je jeden z druhov obývajúcich Zem - ten náš.

Riešenia zadaní 2. série odovzdajte najneskôr do polnoci 11. decembra.

STEB_SK_Year7_S2_Article.pdf
STEB_SK_Year7S2A_Otazky.pdf
STEB_SK_Year7S2A_Projekt.pdf

Séria 3: Evolúcia, antibiotiká a my

Antibiotiká sú neoddeliteľnou súčasťou modernej medicíny. Sú také rozšírené, že zdravotnú starostlivosť si bez nich už ani nevieme predstaviť. Ale zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako sa na antibiotiká môže dívať taká baktéria? Ako liečba antibiotikami mení jej prostredie? Ako sa baktérie tejto dramatickej zmene prispôsobujú? A čo sa počas liečby deje s „dobrými“ baktériami v našom tele? V tejto časti sa vyberieme na exkurziu do fascinujúceho sveta baktérií a bližšie sa pozrieme na evolúciu antibiotickej rezistencie.

Riešenia zadaní 3. série odovzdajte najneskôr do polnoci 29. januára.

STEB_SK_Year7_A3_Clanok.pdf
STEB_SK_Year7_3A_Otazky.pdf
STEB_SK_Year7_3A_Projekt.pdf

Séria 4: O ľuďoch a ich príbuzných

Všetci ľudia, ktorí v súčasnosti žijú na planéte Zem, patria k druhu Homo sapiens. Sme najpočetnejším a najrozšírenejším druhom cicavcov na Zemi. Ako sa práve náš druh stal takým rozšíreným, početným a úspešným? Odkiaľ pochádzame?

V prvom článku venovanom pôvodu človeka sa budeme venovať podobnostiam a rozdielom medzi ľuďmi a našimi najbližšími príbuznými druhmi, ako aj prvým vzpriameným homininom. Prečítate si krátky prehľad toho, čo v súčasnosti vieme o druhoch žijúcich od rozdelenia vývojových línií ľudí a šimpanzmi až po vznik rodu Homo.

STEB_SK_Year7_A4Clanok.pdf
STEB_SK_Year7_4A_Questions.pdf
Steb_SK_7_4A_Projekt.pdf

Virtuálne múzeum predchodcov človeka

Na tejto mape si môžete pozrieť múzeum, ktoré sme spolu vytvorili v tejto sérii! 

Séria 5: Evolúcia spolupráce a altruizmu

Všade okolo seba vidíme organizmy, ako navzájom interagujú, pričom často prejavujú zložité sociálne správanie.

Interagujúce bunky tvoria mnohobunkové organizmy, interagujúce jedince toho istého druhu vytvárajú populáciu a rôzne druhy  zas tvoria zložitú spleť interakcií ekosystému.

Nie je ľahké si predstaviť,  že aj toto (správanie) vytvorila evolúcia za milióny rokov a do ďalších generácií sa prenáša zakódované v génoch.

STEB_SK_Year7_5A_Clanok.pdf