STEB: O súťaži

Ahoj! Vitaj v našom korešpondenčnom seminári, ktorý sa volá Vybrané témy z evolučnej biológie (Selected topics in evolutionary biology - STEB)! Registrácia do piateho ročníka súťaže je už otvorená!

Už si niekedy rozmýšľal o tom, prečo sa od šimpanzov tak líšime, napriek tomu, že 97% DNA máme rovnakej? A ako to vlastne je s tým príbuzenstvom ľudí a opíc? Alebo Ťa nebodaj fascinujú vírusy, či príčiny iných chorôb a ich dedičnost?

V tomto korešpondenčnom seminári si skúsime odpovedať na tieto a podobné otázky pomocou poznatkov evolučnej biológie. Dúfame, že evolučná perspektíva bude pre teba nielen zaujímavá, ale že vďaka nej jednoduchým spôsobom získaš aj vedomosti potrebné na hodinách biológie, a porozumieš tak nielen „ako“, ale aj „prečo“ sa v prírode dejú niektoré veci tak, ako sa dejú.

Prihlášku do piateho ročníka súťaže (2021/2022) nájdeš TU!

Zadania nájdeš v patričnej kategórii, podľa toho, či si začiatočník, pokročilý (už si STEB riešil 1 rok), alebo expert (už si STEB riešil aspoň 2 roky)

Čo je STEB?

STEB je korešpondenčný seminár – súťaž v riešení zaujímavých problémov v oblasti biológie pre stredoškolákov ako ty. Pozostáva z piatich kôl. Zadanie každého kola obsahuje krátky a (dúfame, že aj) zaujímavý článok, niekoľko otázok, ktoré sa pokúsiš zodpovedať, a malý projekt, na ktorom budeš môcť doma pracovať.

Splnením týchto úloh sa zapojíš do súťaže, v ktorej môžeš vyhrať zaujímavé ceny, ako aj dostať pozvanie na sústredenie. Stretneš iných účastníkov, ktorí sa takisto zaujímajú o evolúciu, a dozvieš sa, aké horúce výskumné otázky vedcov práve teraz zamestnávajú.


Prečo by som sa mal/a zúčastniť?

Ak chceš lepšie porozumieť živému svetu okolo nás, z perspektívy evolučnej biológie sa o ňom môžeš mnohé naučiť. Pri čítaní článkov zistíš, že živé tvory okolo (a vrátane!) teba majú oveľa zaujímavejší príbeh, ako si si možno predstavoval/a. Účasťou v súťaži si budeš môcť trénovať schopnosť riešiť problémy, čo sa ti neskôr na univerzite určite mimoriadne zíde. Taktiež si precvičíš schopnosť jasne formulovať svoje myšlienky a názory.

Najúspešnejší študenti získajú ceny a budú pozvaní na krátke sústredenie.

Ako sa môžem zapojiť?

Je to jednoduché. Prihlás sa TU a my ti budeme emailom posielať jednotlivé série. Ty si môžeš potom doma čítať články, odpovedať na otázky a pracovať na svojom malom projekte. Riešenia a odpovede nám odovzdáš pomocou google classroom alebo mailom, my ich opravíme a pošleme naspäť spolu s ďalšou sériou.

Seminár bude prebiehať naraz na Slovensku, v Rakúsku a v časti Nemecka. Môžeš si vybrať, v ktorom jazyku chceš seminár robiť: po nemecky, slovensky, alebo po anglicky. Podrobnosti nájdeš v pravidlách uvedených tu.

Na pomoc s technickou stránkou odovzdávania riešení sme pripravili video.

Začiatočník

V tejto kategórii súťažia tí, ktorí sa do STEB súťaže zapojili po prvý krát. Jednotlivé série nájdeš tu.

Pokročilý

V tejto kategórii súťažia tí, ktorí sa do STEB súťaže zapojili už práve jeden krát. Jednotlivé série nájdeš tu.

Expert

V tejto kategórii súťažia tí, ktorí sa do STEB súťaže zapojili už aspoň dva krát, a teda ich považujeme za expertov v tejto oblasti. Súťažiaci v tejto kategórii dostanú zadania ušité na mieru :)