STEB: O súťaži

Ahoj! Vitaj v našom korešpondenčnom seminári Vybrané témy z evolučnej biológie (Selected topics in evolutionary biology - STEB)!

Už si niekedy rozmýšľal o tom, prečo sa od šimpanzov tak líšime, napriek tomu, že 97% DNA máme rovnakej? A ako to vlastne je s tým príbuzenstvom ľudí a opíc?  Alebo Ťa nebodaj fascinujú vírusy,  či príčiny vrodených chorôb a ich dedičnost? 

 V tomto korešpondenčnom seminári si skúsime odpovedať na tieto a podobné otázky pomocou poznatkov evolučnej biológie. Dúfame, že evolučná perspektíva bude pre teba nielen zaujímavá, ale že vďaka nej získaš aj vedomosti potrebné pre štúdium biológie, a porozumieš nielen tomu „ako“, ale aj „prečo“ sa v prírode dejú niektoré veci tak, ako sa dejú. 

 Prihlasovanie do siedmeho ročníka súťaže je už uzavreté. 

V prípade záujmu nás kontaktujte emailom.

Čo je STEB?

STEB je korešpondenčný seminár – súťaž v riešení zaujímavých problémov v oblasti biológie pre stredoškolákov. Každý ročník pozostáva z piatich kôl. Zadanie každého kola obsahuje krátky a (dúfame) zaujímavý článok, niekoľko otázok, ktoré sa pokúsiš zodpovedať, a malý projekt, na ktorom budeš môcť doma pracovať.

Splnením týchto úloh sa zapojíš do súťaže, v ktorej môžeš vyhrať zaujímavé ceny, ako aj dostať pozvanie na sústredenie - návštevu špičkového vedeckého inštitútu. Na sústredení stretneš ďalších účastníkov a mladých vedcov a dozvieš sa, aké horúce výskumné otázky vedcov práve teraz zamestnávajú. 

Prečo by som sa mal/a zúčastniť?

Ak chceš lepšie porozumieť živému svetu okolo nás, z perspektívy evolučnej biológie sa o ňom môžeš mnohé naučiť. Pri čítaní článkov zistíš, že živé tvory okolo (a vrátane!) teba majú oveľa zaujímavejší príbeh, ako si si možno predstavoval/a. Účasťou v súťaži si budeš môcť trénovať schopnosť riešiť problémy, čo sa ti neskôr na univerzite mimoriadne zíde. Taktiež si precvičíš schopnosť jasne formulovať svoje myšlienky a názory. 

Najúspešnejší študenti získajú ceny a budú pozvaní na krátke sústredenie.

Ako sa môžem zapojiť?

Je to jednoduché. Prihlás sa TU a my ti budeme emailom posielať jednotlivé série. Ty si môžeš potom doma čítať články, odpovedať na otázky a pracovať na svojom malom projekte. Riešenia a odpovede nám odovzdáš pomocou Google classroom alebo mailom, my ich opravíme a pošleme naspäť spolu s ďalšou sériou. 

Seminár môžeš riešiť v slovenskom alebo anglickom jazyku. Podrobnosti nájdeš v pravidlách uvedených TU. 

Na pomoc s technickou stránkou odovzdávania riešení sme pripravili video.

Kategória Začiatočník

V tejto kategórii súťažíš, ak si sa do STEB-u zapojil/a teraz po prvý krát. Jednotlivé série nájdeš TU.

Kategória Pokročilý

V tejto kategórii súťažíš, ak si sa do STEB-u zapojil/a už aj vlani, prípadne ak študuješ v poslednom ročníku gymnázia a do STEB-u sa zapájaš prvý krát. Jednotlivé série nájdeš TU.

Kategória Expert

V tejto kategórii súťažíš, ak si už so STEB-om strávil/a  aspoň dva roky. Jednotlivé zadania dostaneš po úvodnej konzultácii mailom.